Rancangan Pengajaran Harian 4 (Syafiq Aiman)

Rancangan Pengajaran Harian 4


Nama Guru : Muhammad Syafiq Aiman Bin Rahman

Matapelajaran : Ibadah Darjah 3

Kelas : 3 Amanah

Tarikh : 13 Januari 2019

Masa : 2.30 petang - 3.00 petang

Bilangan : 20 orang murid

Tajuk : Mandi

Kemahiran : Membaca, mendengar, melihat, menyanyi, mengingat dan menaakul.

Kaedah :  Syarahan, permainan, nyanyian dan perbincangan.


Pengetahuan Sedia Ada : 

1) Murid-murid selalunya mandi di rumah selepas bangun dari tidur, selepas pulang dari sekolah dan selepas bermain dengan rakan-rakan.


Hasil Pembelajaran :

1) Murid-murid dapat menyenaraikan jenis-jenis mandi.

2) Murid-murid dapat menyenaraikan rukun-rukun mandi wajib.

3) Murid-murid dapat menyenaraikan sunat-sunat mandi.

4) Murid-murid dapat menunjukkan cara-cara mandi wajib.



Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan dan membuat kesimpulan..

Penerapan Nilai : Menjaga kebersihan rohani dan jasmani dan berdisiplin.

Bahan Bantu Mengajar : Gambar, roda berputar dan kertas lirik lagu.


Masa / Langkah   
Isi Pelajaran   
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran  
 Catatan 
 Pendahuluan

(2 Minit) 
Ucapan salam dan bacaan doa.

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

ٱللَّهُمَّ ٱفْتَحْ عَلَيْنَا حِكْمَتَكَ وَٱنْشُرْ عَلَيْنَا مِنْ خَزَآئِنِ رَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ ٱلرَّٰحِمِينَ
1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.

2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.
Nilai :
  • Khusyuk.
  • Hormat.
  Set Induksi


(4 Minit)
1. Apakah yang murid-murid dapat lihat pada gambar ini?

Andaian jawapan : Seorang lelaki mendapati tubuh badannya berbau busuk dan kotor.


2. Tahukah murid-murid apa yang ingin cikgu ajar berdasarkan gambar yang cikgu tunjukkan?

Andaian jawapan : Tak tahu.
1. Guru menampal gambar seorang lelaki mendapati tubuh badannya berbau busuk dan kotor pada papan putih.

2. Guru mengajukan soalan kepada murid-murid mengenai gambar tersebut.

3. Murid-murid menjawab soalan guru dengan jawapan yang sesuai dan telah diketahuinya.

4. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan tajuk yang akan dipelajari.
Kemahiran Berfikir :
  • Membuat perkaitan.
  • Sumbang saran 

Strategi :
  • Berpusatkan guru.
  • Berpusatkan murid.
  • Berpusatkan bahan.

Pendekatan :
  • Deduktif

Nilai :
  • Menumpukan perhatian.

Teknik :
  • Soal jawab.

Kemahiran :
  • Melihat.
  • Menaakul.


Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
  • Gambar.
 Langkah 1


(10 Minit)
Jenis-jenis Mandi :

(i) Mandi wajib

Mandi yang wajib dilakukan bagi seseorang yang berhadas besar atau kerana mati yang bukan mati syahid.

Sebab-sebab yang mewajibkan mandi :

1. Keluar air mani.
2. Wiladah (melahirkan anak.
3. Keluar darah haid bagi perempuan.
4. Keluar darah nifas bagi perempuan.
5. Jimak (bersetubuh).
6. Mati yang bukan mati syahid.

(ii) Mandi sunat

Mandi yang mana jika dilakukan mendapat pahala dan jika ditinggalkan tidak berdosa.

Antara mandi sunat ialah :

1. Mandi pada hari Jumaat sebelum menunaikan solat fardu Jumaat.
2. Mandi pada dua hari raya iaitu 'Idul Fitri dan 'Idul Adha sebelum menunaikan solat sunat dua hari raya.
3. Mandi kerana berlakunya gerhana matahari atau bulan sebelum menunaikan solat sunat dua gerhana.
4. Mandi kerana meminta hujan sebelum menunaikan solat sunat Istisqa' (meminta hujan).
5. Mandi setelah memandikan mayat.
6. Mandi setelah masuk agama Islam (bagi saudara baru).
7. Mandi setelah sembuh dari pitam, pengsan dan gila.
8. Mandi kerana ihram haji atau umrah.
9. Mandi sebelum masuk ke kota Mekah.

(iii) Mandi harus

Mandi ini boleh dilakukan pada bila-bila masa atas sebab telah berubah bau badan dan berasa letih selepas bermain dan sebagainya.
1. Guru menampal kertas bercetak yang mengandungi ayat-ayat jenis mandi pada kad manila yang dipotong berbentuk bulat untuk dijadikan sebagai roda berputar.

2. Guru meminta beberapa orang murid untuk datang ke depan dan memusingkan roda berputar.

3. Jika roda berputar itu berhenti berputar dan salah satu jenis-jenis mandi itu terkena pada jarum penunjuk, maka murid-murid perlu memberi penerangan mengenai salah satu jenis-jenis mandi.



Strategi :
  • Berpusatkan guru.
  • Berpusatkan murid.
  • Berpusatkan bahan.

Nilai :
  • Berani mencuba.

Teknik :
  • Permainan.
  • Syarahan.

Kemahiran :
  • Menaakul.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) :

  • Roda berputar.
 Langkah 2


(6 Minit)
Rukun-rukun Mandi Wajib :

(i) Niat.
  • Bagi orang yang berjunub niatnya ialah mengangkat hadas besar.
  • Hendaklah diniatkan mandi wajib ketika air mula sampai pada badan.
  • Lafaz niat mandi wajib seperti berikut : 
نَوَيْتُ رَفْعَ ٱلْحَدَثِ ٱلْأَكْبَرِ لِلَّهِ تَعَالَى

Ertinya : Sengaja aku mengangkat hadas besar kerana Allah Ta'ala.

(ii) Menghilangkan najis pada badan sebelum mandi.
  • Jika ada najis (najis aini) pada badan seperti darah, nanah, tahi dan lain-lain, hendaklah ia dibuang dan dibersihkan terlebih dahulu.
(iii) Menyampaikan serta meratakan air ke seluruh badan.
  • Semua bahagian anggota badan hendaklah disampaikan air termasuk telinga, pangkal rambut, kulit kepala, bulu-bulu, pelipatan badan, celah-celah jari dan celah-celah kemaluan.
1.  Guru menyuruh murid murid membuat perbincangan secara berkumpulan mengenai rukun-rukun mandi wajib.

2. Guru membahagikan murid-murid kepada tiga kumpulan yang mana satu kumpulan untuk satu rukun mandi wajib yang perlu diberi penerangan.

3. Murid-murid perlu memberi penerangan mengenai salah satu rukun mandi wajib.
Strategi :

  • Berpusatkan guru.
  • Berpusatkan murid.
  • Berpusatkan bahan.

Nilai :

  • Kerjasama.

Teknik :

  • Perbincangan.
  • Syarahan.

Aktiviti :

  • Berbincang secara berkumpulan.
  • Penerangan.
Kemahiran :

  • Menaakul.
  Langkah 3 

(5 Minit)
Sunat-sunat Mandi Wajib  :

Wahai murid-murid ketahuilah, ada 11 sunat mandi wajib, yang pertama hadap ke arah kiblat, kedua membaca bismillah ketika memulakan mandi wajib, ketiga basuh kedua-dua tapak tangan,  keempat basuh kemaluan, kelima ambil wuduk dahulu, keenam gosok seluruh tubuh badan, ketujuh dahulukan anggota yang kanan, kelapan jirus air ke atas kepala diulang sebanyak tiga kali, kesembilan mandi di tempat tertutup, kesepuluh muwalat berturut-turut dan kesebelas baca doa selepas mandi wajib itulah semua sunat mandi wajib.

(Olahan lagu daripada kitab Manzumah Bughiyatisul).

1. Guru menulis lirik lagu sunat-sunat mandi wajib dan membuat olahan rentak lagu daripada kitab Manzumah Bughiyatisul.

2. Guru menyanyikan lagu tersebut dan murid-murid ikut menyanyi sekali sehingga lancar.

3. Guru menyuruh murid-murid menyanyikan lagu itu bersama-sama tanpa guru mengikut nyanyi bersama.

Strategi :

  • Berpusatkan guru.
  • Berpusatkan murid.
  • Berpusatkan bahan.

Nilai :

  • Bersungguh-sungguh..

Teknik :

  • Nyanyian.

Aktiviti :

  • Menyanyi lagu.

Kemahiran :

  • Menyanyi.
  • Menghafal.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) :

  • Kertas lirik lagu.
 Penutup


(3 Minit)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari : Mengulangi isi pelajaran yang penting.
1. Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan kepada murid-murid.
Nilai :

  • Khusyuk.
  • Berdisiplin.
  • Patuh.

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran pada hari ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian sepenuhnya terhadap saya yang sedang mengajar. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikan dari semasa ke semasa.

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :

Disediakan oleh :                                                                               Disahkan oleh :


.............................................                                                              .............................................   
(                                            )                                                            (                                            )

Ulasan

Catatan Popular